כיצד המלחמה באוקראינה משפיעה על שוק הטכנולוגיה הישראלי?
כיצד המלחמה באוקראינה משפיעה על שוק הטכנולוגיה הישראלי?

מה אפשר לעשות?

קודם כל, לא להיכנס לפאניקה! אפילו אם אתם לא מצליחים ליצור קשר עם העובדים שלכם, סביר להניח שעדיין יהיו לכם היכן שהוא את פרטי הגישה לפרויקטים שהם עבדו עליהם. בכל מקרה, רצוי לנסות לגשת אליהם בכמה דרכים שונות, לפחות מתוך נימוס כדי לשאול בשלומים ולהביע אמפתיה.

כמובן שזה לא הזמן להתחיל ולעשות חישובי מקדמות: מה שילמתי כבר ומה אני עוד צריך לשלם. אם העובד שלכם ישר ואתם סומכים עליו, בהנחה שהוא יצליח לעמוד על הרגליים, סביר להניח שתראו את הכסף שלכם בחזרה.

מכאן יש לכם שתי אופציות עיקריות: הראשונה היא לפנות אל מתכנת או עובד ישראלי בשכר גבוה יותר. היתרון כאן הוא שאין כלל מחסום שפה והכניסה מחדש אל הפרויקט תהיה חלקה יותר כבר אחרי פגישה אחת מקסימום שתיים בזום. זו יכולה להיות אופציה טובה אם מדובר במשהו דחוף שלא סובל דיחוי. למשל, עיצוב אתר עבור לקוח שצריך לעלות לאוויר בעוד שבוע שבועיים.

כיצד המלחמה באוקראינה משפיעה על שוק הטכנולוגיה הישראלי?

אפשרות אחרת היא לפנות לעובד במיקור חוץ בשווקים כמו הודו. חברות רבות גילו גם את נפאל. הנפאלים שולטים היטב באנגלית ומבחינה מקצועית הם ברמה גבוהה מאוד למרות שהמשכורת הממוצעת שלהם נמוכה אפילו יותר מזו של האוקראינים. 

החיסרון הבולט כאן הוא שהכניסה לפרויקט לא תמיד תהיה כל כך חלקה וייתכן גם כי הבדלי תרבותי ומנטליות מסוימים יקשו על קשרי העבודה. כמו כן, אסור לשכוח שגם אם השפה אינה מהווה מחסום מבחינה מקצועית, כל מה שקשור לפיתוח ולפעמיים גם קידום אתרים בעברית עשוי להיות בעייתי. לדוגמה, יישור אתר לימין (RTL) אולי נראה לנו טריוויאלי, אבל גם מעצב מנוסה שלא רגיל לעצב אתרים “הפוך” עשוי להתקשות בתחילה אם אין לו ניסיון בפיתוח של אתרים כאלו. 

אותו הדבר תקף לגבי בניית קישורים מאתרים ישראלים, תחום שבו לניהול משא ומתן עם מקדמים אחרים יש השפעה מכרעת על התוצאה, וכאן הבדלי התרבות והשיח יכולים להוות מכשול גדול אפילו יותר… כמובן שאם אתם בונים על שיטות קידום אגרסיביות שמתבצעות באופן חד צדדי (והמבין יבין, לא שאנחנו ממליצים על זה…), כל העניין לא רלוונטי.

אם מדובר בעניין של תשתיות ואין לכם גיבוי מקומי בארץ, ייתכן שחברת האחסון התכוננה לכך מראש ושלחה את הגיבוי לשרת חיצוני. זה משהו שכדאי לבדוק בהנחה שפאנל הניהול עדיין עובד.

בכל מקרה, גם אם האתר כרגע עובד באופן תקין, אנחנו ממליצים לכם להעביר אותו בהקדם למדינה אחרת במזרח אירופה כמו למשל פולין או רומניה.

לסיכום

המצב במזרח אירופה היום לא פשוט בכלל ונכון לכתיבת שורות אלו לא ברור כיצד הוא יימשך. החדשות הטובות הן שגם אם נתקעתם בתוך פרויקט יחסית גדול, יש בדרך כלל דרך להילחץ, והיא לא בהכרח תהיה יקרה יותר.