למה חשוב לדאוג לנגישות באתר?
למה חשוב לדאוג לנגישות באתר?

איך מבדילים בין אתר "שנותן שירות לציבור" ובין כזה שלא?

זוהי אולי אחת השאלות המטרידות ביותר מכיוון שהחוק לא תמיד ברור למי שאינו עורך דין המבין בדיני אינטרנט, וגם אז ניתן לפרש את החוק בכמה צורות שונות.

לדוגמה, באופן מעט פרדוקסלי, דווקא אתרי חדשות לא בהכרח נכללים בחוק מכיוון שהם לא מעניקים שירות או מידע עבור השירות לציבור הכללי או חלק ממנו. מצד שני, אין ספק שאלו אתרים שכמעט כל אחד גולש בהם…

החוק כן מגדיר פטורים ספציפיים. לדוגמה, עוסקים פטורים שהמחזור שלהם בשנה קטן מ-100,000 ₪.

אנו ממליצים לקרוא את פרשנות החוק באתר נגישות ישראל ולפנות לעורך דין המבין בדיני אינטרנט במקרה הצורך.

הנגשת אתר – למה לעשות את זה?

למעט מקרים של אתרים מאוד מורכבים, הנגשת אתרים סטנדרטיים היא לא משימה כה מסובכת, במיוחד כאשר החוק הישראלי לא דורש את ההתאמה ברמה הגבוהה ביותר, אלא את הרמה הבינונית בלבד (AA).

ההערכות מדברות על כך ש – 25% עד 30% מהאוכלוסייה סובלים ממוגבלות כזו או אחרת, למשל:

 1. לקות ראייה שיכולה להתבטא בקשיי ראייה בדרגות שונות עד עיוורון מוחלט. גם עיוורי צבעים מתקשים לקרוא חלק גדול מהאתרים שאינם מותאמים אליהם.
 2. גולשים עם מוגבלות פיזית שאינם יכולים להפעיל עכבר או מקלדת בצורה הרגילה.
 3. מגבלות קוגניטיביות.

מכאן ברור שהטמעת כלי הנגשה באתר, גם בתוך אלו שלא מחויבים בכך, יכולה להביא אליו תנועה גדולה יותר. טקסט קריא ומרווח יותר או תמלול של סרטונים יכול גם להעניק יתרונות מסוימים עבור SEO.

כיצד מנגישים את האתר ברמה הטכנית?

ניתן לעשות זאת בשתי דרכים עיקריות:

 1. באמצעות קידוד מלא – כלומר, שינוי או תוספת לקוד של האתר כך שיהיה מותאם ויציע אפשרויות נגישות באמצעות תפריט או כפתורים על המסך.
 2. באמצעות תוסף שמוסיף אפשרויות הנגשה לאתרים קיימים.

הנגשה באמצעות תוספים היא פשוטה יותר ויש לא מעט תוספים טובים שיכולים להתיישב גם על אתרים שאינם בנויים על מערכת ניהול ספציפית. אנחנו ב-SEO-RUSH לדוגמה עושים שימוש ב – accessiBe.

בפועל, ישנם דברים שתוספים לא יכולים לעשות. לדוגמה, בניית טפסים בצורה נכונה היא ספציפית לכל אתר ותוסף לא יכול לתקן אוטומטית טפסים בעייתיים.

מסיבה זו רצוי להתחיל לחשוב על הנגשת האתר כבר בשלב האפיון שלו.

לאחר שהאתר עבר הנגשה, יש לבצע בדיקת נגישות מדוקדקת ולצרף הצהרת נגישות. ישנן חברות שמתמחות בכך, ואם מדובר באתר גדול שרוצים לוודא שהוא עומד בדרישות החוק, כדאי מאוד לא להזניח זאת.

דוגמאות להנגשת אתרים

התקן העדכני ביותר בנוגע להנגשת אתרים על פי W3C (הגוף האחראי לתקנים ברשת) הוא WCAG 2.1 מ-2017 כאשר בשנת 2022 תקן WCAG 2.2 אמור להיות מאושר סופית. אלו לא בהכרח הדרישות של החוק הישראלי, ולכן חשוב לבדוק את הנוסח העדכני שלו.

רשימת הדרישות לרמת AA כוללת את כל הדרישות ברמה A ומדובר ברשימה ארוכה למדי. אנחנו נביא רק מספר דוגמאות:

 • חלופה טקסטואלית לתמונות באמצעות תג ALT לשימוש על ידי קוראי מסך. 
 • תמלול מדיה וכו’
 • טקסט קישור בעל משמעות
 • תיקון שגיאות בטפסים כבר בזמן הקלדת הפרטים
 • שינוי גודל טקסט עד 200% בעזרת הממשק (לא הדפדפן)
 • יחס ניגודיות של הטקסט והרקע של 1:5 עבור עיוורי צבעים
 • שימוש בקוד HTML סטנדרטי
 • תכני טקסט קריאים ומרווחים (לא ליצור פסקאות ארוכות מדי)

לסיכום

הנגשת האתר הוא עניין פחות מסובך ומפחיד מכפי שמנסים להציג אותו. בין אם האתר חייב להיות מונגש ובין אם לא, יש דרכים לשפר את הנגישות שלו בקלות יחסית והוא רק ירוויח מזה.