למה לשנות כתובת דף באתר שלכם זה לא עניין כל כך פשוט?
למה לשנות כתובת דף באתר שלכם זה לא עניין כל כך פשוט?

איך מבצעים שינוי של כתובות?

שימוש בהפניה קבועה אמור בסופו של דבר לגרום לגוגל להסיר את הכתובת הישנה מהאינדקס שלו. 

איך ניתן ליצור את ההפניה הזו בפועל? הדרך הכי פשוטה היא דרך קובץ שנקרא htaccess ומתאימה לאתרים שרצים על שרתי Apache. רוב האתרים באינטרנט רצים על השרת מהסוג הזה, אך חייבת להיות לכם גישה לשרת האחסון.

דרך קובץ htaccess ניתן לבצע הפניות גורפות. לדוגמה, אם עברנו לשרת מאובטח (https), נוכל לגרום לכל דף שמקלידים עם http:// בהתחלה להפנות לדף עם תחילית https:// (גם זו למעשה הפניה).

בדרך כלל דרוש מעט ידע טכני כדי להבין איך עושים זאת. קיימות גם דרכים אחרות וכמובן שניתן להשתמש בתוספים, אבל בכל מקרה חייבים לדעת מה עושים כדי לא להפנות בטעות את הגולשים לכתובות שלא קיימות.

אז למה לוקח לגוגל כל כך הרבה זמן לעדכן את האינדקס שלו?

גוגל אומנם יכול לאנדקס דפים חדשים מהר מאוד, אבל אין לו אפשרות לקחת קבוצה שלמה של דפים ולשנות את הכתובת של כולם באינדקס בבת אחת. במקום זאת, הוא צריך לעבור דף, דף ולעדכן אותו.

דבר שני ופחות מובן מאליו הוא שגוגל צריך להעביר את כל המידע שהוא צבר בנוגע לדף וסיגנלים שונים הקשורים לדירוג לדף החדש.

כתוצאה מכך, ככל שהאתר גדול יותר, כך כל התהליך יהיה ארוך יותר, במקרים מסוימים השינויים ייקחו אפילו מספר חודשים. 

איך להתכונן לשינוי מבני באתר בצורה חכמה?

גוגל בעצמה ממליצה על מספר צעדים שחשוב לבצע לפני שמתחילים לשנות כתובת רבות בזמן קצר:

1.חשבו מראש על התזוזות שאתם רוצים לבצע. רצוי לבצע ניסוי על חלק קטן מהאתר שמקבל פחות תנועה והדירוגים שלו נמוכים יחסית. גוגל בכל מקרה יעבד קודם כל את העמודים החשובים יותר כדי לא ליצור שינויים חדים.

2.תמיד השתמשו בקובץ אקסל מסודר עם שם הדף, הכתובת המקורית שלו והכתובת החדשה. כך תוכלו לדעת שההפניות עובדות.

3.רצוי לעדכן את הקישורים הפנימיים או החיצונים שאינם משתנים באופן אוטומטי כך שיפנו לכתובות החדשה (יש תוכנות כמו Screaming Frog שיכולות לעזור בכך).

4.חשבו גם על התזמון המתאים: הזמן המתאים ביותר לביצוע שינויים הוא בימים או תקופות עם פחות תנועה (לדוגמה, חורף באתרי תיירות או סופי שבוע). באופן שכזה אתם מעמיסים פחות על השרת ועל רובוט הסריקה של גוגל.

5.על מנת לצמצם שינויים חדים בדירוגים, רצוי להשתמש במפת אתר מעודכנת או כזו שמתעדכנת באופן אוטומטי ולשלוח אותה ל-Search Console.

למה לשנות כתובת דף באתר שלכם זה לא עניין כל כך פשוט?

שימו לב שגם אם התהליך נראה תקין, בהמשך אתם עלולים להיתקל בשינויים מסוימים שלא ניתן לחזות אותם מראש, אבל אם ההפניות נעשות כמו שצריך, לא יכול להיווצר נזק בלתי הפיך לאתר.