איך להגיע למקום הראשון בגוגל?
איך להגיע למקום הראשון בגוגל?

אז איך מגיעים למצב האופטימלי?

על מנת להגיע לכמה שיותר חשיפה ממוקדת, נרצה קודם כל לבנות רשימה של מילות מפתח, רצוי באורכים שונים ועם כמות חיפושים משמעותית (100 ויותר).

מחקר מילות מפתח

 

מחקר מילות מפתח הוא הלחם והחמאה של כל קמפיין קידום אתרים נכון. כל מילת מפתח מתארת חיפוש אחר שהגולש מחפש. מילת מפתח מוצלחת חייבת לעמוד בלא מעט קריטריונים:

  • כמו שהזכרנו, היא חייבת להיות רלוונטית למה שאתם רוצים לקבל מהאתר (גיוס לקוחות, מכירת מוצרים, הרשמה לרשימות דיוור וכו’) 
  • היא חייבת להיות בעל נפח משמעותי של חיפושים (לרוב לפחות 100 בחודש)
  • כדאי שהתחרות עליה לא תהיה מאוד גבוהה (אלא אם כן יש לכם תקציב מתאים)

 

מלבד זאת כדאי לדעת שבערך 25% מהחיפושים הם חיפושים ייחודים שלא ניתן לראות בתוכנות או כלים איתן מנתחים מילות מפתח.

בדרך כלל לא בוחרים יותר מכמה עשרות מילות מפתח בהתאם לגודל האתר אותו רוצים לקדם, לפחות בשלב הראשון. למשל, קידום של אתר לכתיבת ביוגרפיה יתרכז בפחות מילות מפתח מאשר אתר שמוכר עשרות דגמים שונים של אופניים.

שילוב מילות המפתח בתוכן של האתר (אסטרטגיית תוכן)

 

שילוב מילות המפתח בתוכן של  האתר הוא השלב השני ולמעשה החשוב ביותר כאשר מדברים על קידום אתרים “לפי הספר”. בדרך כלל המילים התחרותיות יותר ימוקמו בעמודים מסדר גבוהה יותר בהיררכיה (אפילו בעמוד הראשי) והמילים הארוכות יותר ימוקמו בעמודים פנימיים.

לכן קידום של אתר ריק יחסית מתוכן יכול להיות קל יותר מקידום של אתר עם המון תוכן שחייבים להתאים אותו למילות מפתח אחרי מחקר.

בעיקרון עדיף להתרכז בלא יותר מ-2-3 מילות מפתח באותו העמוד.

לכל אתר יש אסטרטגיית תוכן משלו. לדוגמה, באתר תדמית סביר להניח שנרצה ליצור כמה עמודים מרכזיים עם מילות המפתח שהכי חשובות לנו ופינת מאמרים עם מילים משניות.

לעומת זאת, באתר למכירת מוצרים כל עניין מילות המפתח ידרוש מאיתנו לחשוב באופן יצירתי בהתאם לכמות המוצרים שיש לנו: למשל, לרכז את רוב המאמצים שלנו בשילוב של טקסט בדפי הקטגוריות ולדאוג לטקסט איכותי במוצרים שהכי משתלם לנו למכור (לרוב זה לא יהיה ריאלי לשכתב מאות טקסטים שנכתבו על ידיד היבואן או היצרן).

המבנה הפנימי של האתר ואיך הוא קשור לחוויית המשתמש

 

השלב השלישי קשור לעיקרון סופר חשוב בקידום אתרים מודרני בדרך למקומות הראשונים הוא המבנה הפנימי של האתר, ההיררכיה שלו. ברוב המקרים גוגל עדיין קורא את האתר על פי ההיררכיה שאנחנו יוצרים.

נתחיל ליצור קישורים אל העמודים הללו. הטקסט שמרכיב את הקישור צריך להיות מגוון ולא לכלול רק את המילים המדויקות שבהן נרצה להשתמש (מה שנקרא Exact Match). מדי פעם אפשר להשתמש אפילו בקישורים מתמונות או כתובת עמוד היעד על מנת שלא ליצור רושם שהקישורים נבנים בצורה מלאכותית מדי.

מבנה קלאסי של אתר הוא עמוד בית, תפריטים קבועים לעמודים פנימיים, כאשר מתוך כל עמוד פנימי ישנם קישורים לעמודים פנימיים יותר. ככל שאתר יהיה גדול יותר, כך גם המבנה היררכי שלו יהיה מורכב ומסועף.

מעבר לתפריטים וארגון של האתר, מאוד כדאי לשלב קישורים פנימיים בין התוכן של עמוד אחד לתוכן של עמוד שני. כך גוגל מבין טוב יותר קשר בין עמודים מרוחקים וגם הגולש נשאר יותר זמן באתר.

אתר עם היררכיה טובה גם מעניק חווית שימוש טובה יותר לגולש. וכאן קל יותר להסביר את הדברים על דרך השלילה. איך נראה אתר לא ידידותי?

  • שמות התפריטים לא ברורים, הם חוזרים על עצמם או פשוט ארוכים מדי (אם מדובר בתפריטים נפתחים).
  • ישנה כמות מוגזמת של קישורים פנימיים בין העמודים, כך שהגולש לא יודע על מה ללחוץ קודם
  • מבנה לא אחיד של העמודים, אפילו ברמת הפונט, הצבע ומבנה הכותרות 
  • קישורים שמובילים למבוי סתום בלי שום הודעה או דרך לחזור אחורה (חוץ מכפתור Back).

מעבר לכך חווית המשתמש תלויה גם בביצועים הטכניים של האתר, אבל על זה כבר הרחבנו במאמר קודם – בדיקה של Core Web Vitals.

מילות מפתח קצרות לעומת הזנב הארוך

שנית כל, לכל מילת מפתח “ראשית” (מילת מפתח היא למעשה ביטוי שיכולה להיות מורכבת מכמה מילים של ממש), יש המון מילות מפתח שסובבות אותה והן בדרך כלל ארוכות יותר (נקראות גם “הזנב הארוך”). 

אז מה עדיף, להיות מדורג במקום שני – שלישי על 20 מילות מפתח ארוכות או במקום ראשון על מילת מפתח קצרה? על פי מה שהסברנו, ברוב המקרים האפשרות הראשונה היא הנכונה… 

אחרי הכול, בסופו של דבר, נרצה בעיקר להגדיל את כמות התנועה ולקבל תנועה רלוונטית. וככל שמילת המפתח היא כללית יותר, כך יהיה לנו למעשה קשה יותר לקבל תנועה מדויקת (או ממירה).

ניקח את הדוגמה הכי פשוטה, דגם של מכונית כמו למשל “מאזדה 2 2022”. האם מי שמחפש את הביטוי הזה רוצה לקנות אוטו חדש, אוטו יד שנייה, או אולי בכלל לקרוא מידע על המודל החדש לעומת מודלים קודמים?

במקרה הזה נוכל לקבל ביטויים ארוכים יותר ישירות מתוך החיפוש בגוגל ולהבין מה רוב האנשים מחפשים גם מבלי להשתמש בכלל בכלים שמודדים את מספר החיפושים:

איך להגיע למקום הראשון בגוגל?

קל לראות שרוב החיפושים כאן הם חיפושי מידע. לכן, אתר שיציע גם מידע מפורט על הדגם החדש כנראה יזכה להכי הרבה תנועה רלוונטית אם יצליח להשתבץ במיקומים גבוהים.

איך להגיע למקום הראשון בגוגל?
חברת קידום אתרים SEO RUSH

קישורים חיצוניים (Backlinks) ולמה צריך להיזהר איתם

גם אתר שיש בו תוכן מעולה יתקשה להגיע למקומות הראשונים בלי קישורים מאתרים אחרים שיפנו אליו. זהו למעשה “המרכיב הסודי” של Google שהפך אותו למנוע חיפוש כל כך מתקדם לעומת מתחריו שהתבססו רק על מילים בתוך התוכן.

אבל אם פעם היה מספיק ליצור קישורים בלי הרבה מחשבה, כיום גם האופן שבו “בונים” קישורים (Link Building) חייב להתבסס על אסטרטגיה מסוימת, כשהעיקרון המנחה הוא גיוון ואיכות.

לדוגמה:

1.איזה טקסט מרכיב את הקישור (Anchor Text)? 

2.מאיזה אתר ייצא הקישור? (איכותי…).

3.מאיזה דף בתוך האתר ייצא הקישור (רלוונטי…).

4.האם הקישור יהיה קישור רגיל או קישור שלמעשה אומר לגוגל לא להתחשב בו? מצב שבו כל הקישורים הם קישורים מסוג אחד לא נראה טבעי.

אנו בחברת קידום אתרים Seo-Rush יודעים להתאים את פרופיל הקישורים לאתר אותו הן מקדמות. בניית קישורים באופן מהיר מדי או רפטטיבי עשויה להזיק לאתר מכיוון שהאלגוריתם של Google “מחפש” את אותם אתרים שמבצעים מניפולציות שקל לראות.

 במקרים אחרים, מקדמי אתרים שדווקא כן מנסים להסוות את הפעולות שלהם לא מקפידים על הפרדה בין אתרים שונים ואז נוצר אפקט דומינו שיכול להפיל הרבה אתרים אחד אחרי השני. 

במקביל לחברות קידום אתרים, ניתן גם לרכוש קישורים באופן עצמאי (גם מאיתנו), אך חשוב לעשות זאת רק אם כבר יצא לכם לקדם כמה אתרים בחיים שלכם.

שימו לב: יש בשוק לא מעט שירותים שמציעים קישורים שמקורם במאמרי AI, מהם יש להיזהר במיוחד, מכיוון שנכון להיום קשה להפיק טקסט AI ארוך בעברית ברמה סבירה בלי הרבה עבודה ידנית.

הביצועים הטכניים של האתר וחווית המשתמש

הביצועים הטכניים של האתר הופכים ותופסים נפח משמעותי מבחינת גוגל, במיוחד אם אתם רוצים להתברג בתוצאות במכשירים ניידים, שם מתרכזת כיום רוב התנועה ברשת (בערך 60% לעומת 40% ממחשבים אישיים).

מה חשוב לבדוק?

1.מהירות – האתר חייב לעלות מהר גם במחשב וגם בנייד, אך חשוב לשים לב שהמהירות אותה גוגל מודד היא מהשרתים שלו בחו”ל, ולכן אתרים ישראלים יתקשו להחזיר תוצאות מאוד מהירות בלי שימוש בפתרונות אחסון מתקדמים.

2.התאמה למובייל – כיום רוב האתרים מתאימים למובייל, אך עדיין יש לשים לב לבעיות נקודתיות כמו למשל תמונות רחבות מדי, כל מיני באגים באנימציות וכו’. 

כמו כן, מבחינת חווית המשתמש, רצוי לחשוב איך לשלב את התוכן הכי חשוב בחלק העליון של המסך. באתרים יחסית בסיסיים זו לרוב לא בעיה, אבל באתרים מורכבים כדאי לתכנן מראש את הפריסה הניידת והרגילה (Desktop) בזמן עיצוב האתר והאפיון שלו.  

היום זה כלי מובנה בהרבה תבניות ובוני עמודים כגון אלמנטור לוורדפרס.

3.שימוש בפורמטים מיוחדים בדפי התוצאות (Schema) – לשימוש בפורמט מידע מיוחד של גוגל אין השפעה ישירה על המיקומים, אבל הוא יכול להעלות את אחוזי הלחיצות.

דוגמאות לפורמט כזה הן סרטונים שמופיעים ליד התיאור של העמוד בו הם מוטמעים (בתנאי שהם מופיעים בראש העמוד).

עוד פורמט שימושי הם “פירורי הלחם” (Breadcrumb). כאן הגולש יכול לראות את הנתיב באתר אליו הוא נכנס עוד לפני שהוא לוחץ על התוצאה. חשוב לשים לב שלא כל הפורמטים ש-Google מציגה בתיעוד שלה מופיעים בעברית או שהם מופיעים רק לעיתים נדירות.

4.פרוטוקלים של אבטחה – יש לוודא כי תעודת האבטחה באתר (SSL Certificate) מעודכנת ורמת ההצפנה מתאימה לצרכי האתר (לדוגמה, אתר שבו רוכשים מוצרים חייב להיות בעל רמת אבטחה גבוהה יותר משל אתר תדמית).

5.חיבור לכלים של גוגל – כמו נתוני הסכמה, חיבור לכלים של גוגל לא יוביל אותנו למיקומים גבוהים יותר, אבל הוא חשוב כדי לקבל מידע על מילות מפתח שהופיעו בפועל בחיפושים (בניגוד למילים שאנחנו משערים שיכנסו דרכן בשלב המחקר) וניתוח של תנועה בתוך האתר.

מדידת תוצאות

כפי שהסברנו, להגיע למקום ראשון בכל מילות המפתח הוא לא עניין ריאלי, ובכל זאת חשוב למדוד את התוצאות באופן כללי. לדוגמה, אם נמדוד את המיקומים הממוצעים במילות המפתח החשובות בהפרשים של מספר שבועות או חודשים, נוכל לדעת האם אנחנו בכיוון הנכון או לא.

יחד עם זאת, חייבים לזכור שירידה במיקומים יכולה להיות גם תוצאה של שינוי אלגוריתמי או מתחרים שנכנסו לשוק.

אם נרצה לבדוק עד כמה התנועה שנכנסת אלינו היא רלוונטית כדאי לנו לשלב גם את Google Analytics. בתוך אנליטיקס אנחנו יכולים לראות כיצד הגולשים הגיעו לעמודים מהם הם שלחו טופסי יצירת קשר או רכשו מוצרים ואיזה מסלול בדיוק הם עברו. ניתן גם להגדיר Goals כדי להבין מתי גולש מבצע פעולה ספציפית שאנחנו רוצים שתיספר.

אומנם לא נוכל לקשר למסלול או אוכלוסייה מסוימת של גולשים מילות מפתח ספציפיות, אבל המידע שמופיע ב-Search Console (שהוא אנונימי) יוכל לעזור לנו לגשר על הפערים הללו. 

כמה זמן זה עשוי לקחת ואיך עוקבים אחרי הביצועים?

על מנת להגיע למיקומים גבוהים צריך זמן, תלוי עד כמה התחום הוא תחרותי. ככל שיש יותר מתחרים ואתרים שמתמקדים ספציפית על אותם הביטויים, כך גם המיקומים יהיו דינאמיים יותר וישתנו אפילו אם לא מדובר במקום הראשון.

כאשר מדובר בתחום תחרותי במיוחד, מוטב לשכור את שירותיה של חברת קידום אתרים מקצועית, אך גם אז ייתכן כי יחלפו מספר חודשים עד אשר ייראו שינויים משמעותיים.

המעקב אחר תוצאות הקידום צריך להתבצע בשני מישורים: כמות התנועה הנכנסת לאתר ומיקומי מילות המפתח.

את התנועה הנכנסת לאתר ממנועי החיפוש אפשר למדוד דרך שירות של גוגל בשם Google Analytics. את מיקומי מילות המפתח ניתן למדוד באמצעות כלים חיצונים או ה-Search Console (מציג רק חיפושים שבוצעו בפועל).. 

יש לשים לב שרוב הכלים אומנם יכולים לאתר תוצאות שאינן תוצאות אורגניות או תוצאות אורגניות מיוחדות (כגון סרטונים), אך הספירה מתייחסת לתוצאות הפשוטות. לכן, גם מיקום גבוה לא בהכרח יביא לכם אחוז גבוה של כניסות אם יש תוצאות בולטות מסוגים אחרים.

לדוגמה, אם אותם סרטונים מופיעים במקום גבוה, הם בדרך כלל מורידים את כמות הכניסות של כל התוצאות שמתחתיהן.

בכל אופן, חשוב לזכור שלא להסתכל רק על מילות מפתח ספציפיות, אלא על המגמה הכללית: האם האתר נמצא במגמה של עליה או ירידה והאם הביטויים שעליהם אתם מדורגים אכן מביאים לכם כניסות רלוונטיות.

להיות ראשון בגוגל - סיכום ומסקנות

כמו שראינו, “להופיע במקום הראשון בגוגל” יכול לשמש בעיקר בתור סלוגן, אבל בפועל קידום אתרים הוא הרבה יותר מזה והמטרה האמיתית שלנו היא לדעת מהם היעדים הספציפיים שאנחנו רוצים להשיג מהאתר ולדאוג לממש אותם. מעבר לזאת, קידום אתרים הוא דבר שעושים באופן סיסטמתי ומערב בתוכו הרבה מאוד אלמנטים. לכן רצוי להשאיר את המשימה הזו לאנשי המקצוע.
מזמינים אתכם ליצור קשר איתנו ולבחון יחד איך אפשר להרים גם אתכם גבוה בתוצאות לצד מותגים רבים ולקוחות שכבר בחרו בנו 😊